Copyright © 2024 Tüm hakları saklıdır. News Tanıtım

Haber Opsiyon

 1. Anasayfa
 2. »
 3. Uncategorized
 4. »
 5. Aldatma(Zina) Nedeniyle Boşanma Davası

Aldatma(Zina) Nedeniyle Boşanma Davası

admin admin -
13 0

Aldatma(Zina) Nedeniyle Boşanma Davası

Aldatma(Zina) Nedeniyle Boşanma Davası, Türk Medeni Kanunu‘nun ikinci kitabi aile hukukudur. Erzincan Avukat Haşim KARTAL tarafından hazırlanan içerikte, Aldatma Nedeniyle Boşanma Davasına ilişkin detaylar açıklandı.

Aile hukukunun en çok karşılaşılan bölümü ise “boşanma” başlıklı ikinci bölümüdür. Aldatma yani kanuni adıyla zina hemen hemen tüm hukuk düzenlemelerinde mutlak boşanma sebebi olarak düzenlenmiştir. Özel ve mutlak boşanma sebeplerinden olan zina, boşanma bölümünün ilk maddesi olarak düzenlenmiştir.

TMK m.161: Eşlerden biri zina ederse, diğer eş boşanma davası açabilir.

Davaya hakkı olan eşin boşanma sebebini öğrenmesinden başlayarak altı ay ve her hâlde zina eyleminin üzerinden beş yıl geçmekle dava hakkı düşer.

Emsal yargıtay kararları doğrultusunda ;Affeden eşin dava hakkı yoktur.

Evlilik birliğinin kurulmasıyla eşler arasında cinsel sadakat yükümlülüğü doğar. Bu en önemli yükümlülüğe aykırı hareket edilerek zina sonucunda kanun diğer eşe boşanma davası açma hakkı tanınmıştır.

Zina Nedir?

Zina; eşlerden birinin evlilik birliği devam ederken eşinden başka biriyle isteyerek cinsel münasebette bulunmasıdır. Erzincan Boşanma Avukatı Haşim KARTAL, Zinanın Şartlarını şu şekilde açıkladı.

Zinanın Şartları Nelerdir?

 • Zinanın varlığı halinde boşanma davasından söz edilebilmesi için, eşler arasında hukuken geçerli bir evliliğin mevcut olması gerekmektedir.
 • Zinadan söz edebilmek için diğer bir koşul ise cinsel ilişkidir. Yani eşinden başka biriyle cinsel ilişki içerisinde olan
 • bir eş olmalıdır.
 • Dikkat edilirse kanun koyucu bir başkasıyla cinsel ilişkinin var olmasını aramıştır.
 • Yani hemcinsiyle cinsel ilişki de zina sayılacaktır. Veyahut cinsel ilişkinin çeşidi ve ilişki yaşanılan kişi sayısı da zina gerçeğini ortadan kaldırmayacaktır.
 • Zina eylemi gerçekleşirken, eylemi gerçekleştirenin ayırt etme gücüne sahip olması gerekir. Ancak zina eylemi sırasında ayırt etme gücünün var olduğu bir karinedir. Aksini iddia eden eşin iddiasını ispatlaması gerekmektedir.

 

Özet olarak toplumda aldatma olarak bilinen her fiil zina sayılmamaktadır. Örneğin başka biriyle mesajlaşmanın olması zina anlamında bir aldatma sayılmayacağından, zina sebebine dayanarak boşanma davası açılamayacaktır.

Daha fazla detay için kaynak sayfasını ziyaret edebilirsiniz.

Kaynak: ALDATMA(ZİNA) NEDENİYLE BOŞANMA DAVASI

İlgili Yazılar