Copyright © 2024 Tüm hakları saklıdır. News Tanıtım

Haber Opsiyon

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Gündem
  4. »
  5. Apple’dan tartışmalı özellik

Apple’dan tartışmalı özellik

haber haber -
7 0

Apple, çıplaklık için iPhone mesajlarını taramayı hedefleyen güvenlik özelliğini sunmaya başladı. Birleşik Krallık’taki iPhone kullanıcılarına, yapay zeka ile çocuk istismarına karşı çıplaklık taraması yapılacak.

Birleşik Krallık’taki iPhone sahipleri için tartışmalı bir güvenlik özelliği sunuldu. Apple’ın yeni güncellemesi; yapay zeka kullanan, çocuklara gelen ve çocuklardan gönderilen mesajları tarayan bir güvenlik özelliğini içeriyor.

Apple’ın yeni güvenlik özelliği, 18 yaşından küçük çocukların iPhone’ları için ek güvenlik olarak dağıtılıyor. Şirketin açıklamasına göre, çocuklar tarafından mesajlaşma uygulamasıyla fotoğraf gönderildiğinde veya alındığında çıplaklık taraması yapılacak.

“Mesajlarda iletişim güvenliği” aktif edilirse ve alınan bir fotoğrafta çıplaklık algılanırsa fotoğraf bulanıklaşacak ve Apple, hassas içerik barındırdığına dair uyarı verecek. Benzer işlev, bir çocuk tarafından çıplaklık bulunan fotoğraf gönderildiğinde de devreye girecek.

Bu aslında Apple’ın iPhone’ları ilk tarama girişimi değil. Daha önce çocuk istismarına karşı kullanıcı galerilerini tarayacağını söyleyen şirkete gizlilik savunucularından büyük tepki gelmişti. Bu tepkiler ardından Eylül ayında çocuk koruma özelliklerinin sunulmasını ertelenmişti.

Teknoloji devi bu tarama yeniliğine ek olarak Spotlight, Siri veya Safari’de çocuk istismarına ilişkin arama yapıldığında müdahale etmeyi amaçlayan araçlar da sunacak. Ancak bunların henüz detaylandırılmadığını belirtelim.

İlgili Yazılar