Copyright © 2024 Tüm hakları saklıdır. News Tanıtım

Haber Opsiyon

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Dünya
  4. »
  5. Ukrayna’da şok

Ukrayna’da şok

haber haber -
25 0

Rusya ve Ukrayna’nın insani koridorlar oluşturmak için üçüncü kez uzlaştığı ateşkesin detayları gelmeye başladı.

Sivillerin tahliye edileceği bu koridorlar, Rusya’nın RIA Novosti haber ajansına göre Rusya ve Belarus’a açılıyor. Yani Rusya’nın saldırılarından kaçmak isteyen siviller ateşkesten faydalanmak isterse bu iki ülkeye gidebilecek.

Kiev’den açılan koridor, savaşta Rusya’nın en büyük ortağı ve topraklarından askerlerin de geçmesine izin veren Belarus’a ulaşırken Harkov’dan açılacak koridor da Rusya’ya çıkacak.

AFP’ye göre Mariupol ve Sumi’den açılacak koridorlar ise Ukrayna’nın diğer şehirlerine ve oradan talep edilirse yine Rusya’ya ulaşacak.

Ukrayna Başkanlık ofisi başdanışmanı, Moskova’yla tahliye görüşmelerinin sürdüğünü ancak Rusya’nın ordusunun ilerleme sağladığına inandığı sürece, insani koridorların pek mümkün olmadığını belirtti.

BBC’nin Kiev’deki muhabiri James Waterhouse da, Rusya Savunma Bakanlığı’nın dört şehirden yerel saatle sabah 9’da başlayacak olan ateşkesi duyurduğunu yazdı ve rotaların Rusya ve Belarus’a ulaştığını bildirdi.

Waterhouse, kararın Pazar günü Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin ile Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron arasında geçen teleofn görüşmesi sonrası verildiğini de belirtti.

Pazar günü Vladimir Putin’i arayarak insani koridorlar açma çağrısında bulunan Fransa Cumhurbaşkanı Macron, bu koridorların Rusya veya Belarus’a açılmasını talep ettiğine dair iddiaları yalanladı.

Fransız haber kanalı BFMTV’ye konuşan Elysee Sarayı kaynakları, “Fransa Cumhurbaşkanı, Vladimir Putin ile görüşmesi sonrası Rusya’ya koridor açılmasını talep de kabul de etmemiştir. Cumhurbaşkanı, sivil nüfusun çıkmasına ve yardım ulaşmasına izin verilmesi konusunda ısrarcı olmuştur. Bu, Putin’in hikayeyi kendi açısından anlatması için, Ukraynalıları saldırgan ve kendi ülkesini herkese kaçış alanı sağlayan bir ülke olarak göstermek için bulduğu yeni bir yöntem” açıklaması yaptı.

İlgili Yazılar