Copyright © 2024 Tüm hakları saklıdır. News Tanıtım

Haber Opsiyon

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Gündem
  4. »
  5. Antalya’da gündüz geceye döndü

Antalya’da gündüz geceye döndü

haber haber -
13 0

Meteoroloji 4. Bölge Müdürlüğü’nün uyarısının ardından dün akşamdan beri rüzgarın etkili olduğu Antalya’da öğle saatlerinde yağmur başladı. Şiddetli rüzgar nedeniyle denizde oluşan dev dalgalar, 25 metrelik falezleri dövdü. Tarihi Kaleiçi Yat Limanı’nda bulunan Mermerli Plajı ise dalgalar nedeniyle görünmez hale geldi. Bazı vatandaşlar yağmura dışarıda yakalandı. Yollardaki su birikintileri araç sürücülerine zor anlar yaşattı.

Her yıl binlerce yerli ve yabancı turisti ağırlayan Konyaaltı Sahili’nde deniz çamur rengine döndü. Oluşan dev dalgalar ise sahil bandına kadar ulaştı. Bazıları dalgaları izlemek için yağan yağmura aldırış etmeden sahile gelip cep telefonlarıyla o anları görüntüledi.

Sabah saatlerinden itibaren kentin üzerini kaplayan yağmur bulutları gündüzü geceye dönüştürdü, saat 11.00 sıralarında hava gece karanlığına büründü. Kentte sabah saatlerinden bu yana yüzlerce şimşek çaktı, yıldırım düştü. Antalya’da yağmurla birlikte zaman zaman Dolu yağışı etkili oldu. O anlarda Antalyaspor Vakfı’na ait halı sahanın yüzeyi doluyla kaplandı. Yollar ise yağmurdan göle döndü.

Antalya’da yaşayan İranlı Mahsa Saeidi, “Bugün çok yağmur var. Biz ailemle beraber yürümeye geldik. Yağmur çok güzel, Antalya’da bu havayı çok seviyorum. Ailem İran’dan geldi, onlar da çok seviyor. Deniz çok acayip, çamura dönmüş” dedi.

Kemer ilçesinde gece saatlerinde etkili olan rüzgar, sabah yerini dolu yağışına bıraktı. Yaklaşık 15 dakika süren dolu yağışının ardından Kemer’de bazı mahalleler beyaza büründü. Dolu sonrası sağanak etkili oldu. Tekirova mahallesinde şiddetli rüzgar nedeniyle kış sezonunda kapalı olan bir otelin bahçesinde devki ağaç devrildi. Devrilen ağaçtan dolayı hafif yaralanan 2 otel çalışanı hastaneye götürüldü.

Kemer Belediyesi Fen İşleri Müdürlüğü ekipleri, dolu yağışı nedeniyle kapanan yolları açtı. Kemer Belediye Başkanı Necati Topaloğlu, “Meteoroloji’den yapılan uyarı sonrası belediye olarak tüm tedbirlerimizi aldık ve ekiplerimiz sahada aktif olarak çalışıyor. Dolu yağışı nedeniyle kapanan yayla yollarında hummalı şekilde çalışıyoruz ve Trafik akışını sağlıyoruz. İlçemiz genelinde de rutin olarak çalışmalarımız devam ediyor” diye konuştu.

Manavgat’ta gece saatlerinde etkili olan yağışın ardından Manavgat Irmağı’nı besleyen derelerin suyu arttı. Irmağın debisindeki artış nedeniyle Manavgat Şelalesi’nde su seviyesi yükseldi. Şelale yanındaki turistik tesis su altında kaldı. Tesis personeli, sabah saatlerinde suyu boşaltmak için çalışma yaptı. Tesiste turistik eşyaların sergilenip satışının yapıldığı tezgahlar da su altında kaldı. Tesis müdürü Cengiz Bilgir, dün saat 18.00 sıralarında ırmakta su seviyesinin yükseldiğini ve 02.00’ye kadar taşkının devam ettiğini söyledi. Suyun yaklaşık 60-70 santimetre taştığını anlatan Bilgir, “15 gün içinde ikinci defa oldu. Maddi hasarımız var. Buzdolapları, mutfak, ofisler, masa ve sandalyeler su altında kaldı” dedi.

İlgili Yazılar