Copyright © 2024 Tüm hakları saklıdır. News Tanıtım

Haber Opsiyon

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Dünya
  4. »
  5. NATO, Doğu Avrupa’ya ek gemi ve savaş uçakları gönderiyor

NATO, Doğu Avrupa’ya ek gemi ve savaş uçakları gönderiyor

haber haber -
23 0

Genel Sekreter Jens Stoltenberg Pazartesi günü yaptığı açıklamada, Rusya’nın Ukrayna sınırlarına askeri yığılmasına tepki olarak, NATO müttefiklerinin güçlerini beklemeye aldıklarını ve Doğu Avrupa’daki NATO konuşlanmalarını daha fazla gemi ve savaş uçağıyla güçlendirdiklerini söyledi.

Stoltenberg yaptığı açıklamada, “NATO’ya ek kuvvet katkısında bulunan müttefikleri memnuniyetle karşılıyorum. NATO, ittifakın doğu kısmını güçlendirmek de dahil olmak üzere tüm müttefikleri korumak ve savunmak için gerekli tüm önlemleri almaya devam edecektir” dedi.

Kremlin Sözcüsü Dmitriy Peskov, Ukrayna geriliminin Rusya’nın eylemleri yüzünden değil NATO’nun Avrupa’nın doğusuna takviye güçler konuşlandıracağı şeklindeki açıklamaları yüzünden tırmandığını belirtti.

Kremlin Sözcüsü, ‘enformasyon alanındaki eylemler’ ile Batı ülkelerinin ‘enformasyon kanalları üstünden yaydığı histeriden’ bahsettiğini ifade etti. ‘Bu histerinin büyük miktarda yalan haberle desteklendiğini’ kaydeden Peskov şöyle devam etti:

“Kelimenin gerçek manasıyla birkaç gün önce Rusya’nın (Ukrayna’nın başkenti Kiev’deki) diplomatlarını tahliye ettiğine ilişkin bir yalan haber yayınlandı, bunu da bir histeri dalgası izledi. Daha sonra, ABD Dışişleri’nin (kendi büyükelçilik personelinin ülkeyi terk etmesine ilişkin) tavsiyesi geldi.”

İlgili Yazılar