Copyright © 2024 Tüm hakları saklıdır. News Tanıtım

Haber Opsiyon

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Gündem
  4. »
  5. Meteorolojiden yeni uyarı

Meteorolojiden yeni uyarı

haber haber -
24 0

18 Aralık Cumartesi günü için hava durumu tahmini geldi. Buna göre sabah saatlerinde başlayan yağışlar, gece vaktine doğru Türkiye geneline yayılacak. Yağışların, kıyı kesimler ile, Doğu Akdeniz ve Güneydoğu Anadolu’da sağanak şeklinde olması beklenirken, kalan tüm bölge ve illerde kar ve karla karışık yağmur şeklinde olacak. Ayrıca Marmara ve İstanbul’da da yüksek kesimlerde kar görülebilir. İşte yurtta beklenen hava durumu.

Meteoroloji Genel Müdürlüğü tarafından yapılan son değerlendirmelere göre, ülke genelinin çok bulutlu ve yağışlı geçeceği tahmin ediliyor.

Yağışların, kıyı kesimler ile Doğu Akdeniz ve Güneydoğu Anadolu’da yağmur ve sağanak, yağış alan diğer yerlerde karla karışık yağmur ve kar şeklinde olması bekleniyor.

Çanakkale’nin doğusu, Balıkesir’in kuzey ve batısı, Bursa’nın güneyi, Konya’nın güney ve batısı, Burdur’un güney ve doğusunun yüksekleri, Isparta çevreleri, Antalya çevreleri, Eskişehir, Kütahya, Afyonkarahisar, Denizli’nin yüksekleri ile Muğla’nın Yüksekleri, Antalya, Adıyaman, Diyarbakır, Batman, Bingöl, Muş, Bitlis ve Siirt çevrelerinde yerel olarak kuvvetli yağmur ve sağanak yağışlı, yüksek kesimlerde kuvvetli karla karışık yağmur ve yer yer yoğun kar yağması bekleniyor.

Yağışların, Çanakkale’nin doğusu, Balıkesir’in güneybatısı, Bursa’nın güneyi, Konya’nın güney ve batısı, Burdur’un güney ve doğusunun yüksekleri, Isparta, Antalya, Mersin çevreleri, Eskişehir, Kütahya, Afyonkarahisar, Denizli’nin yüksekleri ile Muğla’nın Yüksekleri, Adıyaman, Diyarbakır, Batman, Bingöl, Muş, Bitlis ve Siirt çevrelerinde yerel olarak kuvvetli yağmur ve sağanak, yüksek kesimlerde kuvvetli karla karışık yağmur ve yer yer yoğun kar şeklinde olması beklendiğinden ani sel, su baskını, heyelan, yağış anında kuvvetli rüzgar, buzlanma ve don olayına bağlı olarak ulaşımda aksamalar gibi olumsuzluklara karşı dikkatli ve tedbirli olunması gerekmektedir.

Batı bölgelerde mevsim normallerinin altında, doğu bölgelerde mevsim normalleri civarında seyredeceği tahmin ediliyor.

Genellikle kuzey ve kuzeybatı, Marmara ile Kuzey Ege’de kuzeydoğu yönlerden, doğu kesimlerde güney ve güneybatı yönlerden hafif, ara sıra orta kuvvette, Marmara ile Kuzey Ege’de kuvvetli ve kısa süreli fırtına(40 – 70 km / saat) şeklinde esmesi bekleniyor.

 

İlgili Yazılar