Copyright © 2024 Tüm hakları saklıdır. News Tanıtım

Haber Opsiyon

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Gündem
  4. »
  5. Haydarpaşa Garı’nın altından tarih fışkırdı

Haydarpaşa Garı’nın altından tarih fışkırdı

haber haber -
16 0

Eskiden Körler Ülkesi olarak da anılan Kadıköy yani Khalkedon’un tarihine ışık tutan Haydarpaşa Garı kazılarında 140 bin metrekarelik alanın 68 bin metrekaresindeki çalışmalar tamamlandı ve peronlar kaldırıldı. Hummalı çalışmanın sürdüğü kazı alanı havadan da görüntülendi.

Peronların kaldırılmasıyla, Helenistik döneme ait mezar, yeni bir çoklu mezar, döküm atölyesi ile peron alanı dışında Osmanlı Dönemine ait çeşme, Bizans dönemine ait ayazma, 2. Dünya Savaşı zamanında kurulan sığınak bulunurken, bugüne kadar çıkarılan sikkelerin sayısı 20 bin ve iyi durumda olan ve okunabilen sikke sayısı ise 12 bine çıktı.

Kazı alanın en eski eseri Helenistik döneme ait mezar anıtı olduğu düşünülen bir kalıntı. Kare formuna yakın bir yapıda olan kalıntıda bir de mermer lahit bulunuyor. Bu mezar anıtının hemen yanında ise 5. ya da 6. yüzyılda yapıldığı düşünülen temiz su boruları da bulunuyor.

YENİ BİR ÇOKLU MEZAR BULUNDU

Peronların kaldırılmasıyla kazılarda yeni bir çoklu mezar daha tespit edildi. Henüz çalışmaların devam ettiği orta Bizans dönemine yani 11. yüzyıla ait mezarda 8 kişinin kemikleri bulundu.

İlgili Yazılar